Rodinná včelí farma v CHKO Český les

Novinky

Výroba voskových mezistěn
Výroba voskových mezistěn

Výroba mezistěn

Výroba mezistěn je jednou z hlavních služeb, které Včelařství Thomayer nabízí svým zákazníkům. Mezistěny ze včelího vosku jsou na jaře základem pro rozvoj včelstva. Pokud chceme včelstva rozšiřovat, ale i udržovat, jsou voskové mezistěny nezbytné. Již byly učiněny i nějaké pokusy nahradit vosk plastem a včelařit na plastových mezistěnách, ale zatím se tento způsob včelaření víceméně neujal. Domníváme se, že je dobré včelám ponechat jejich alespoň částečně přirozené prostředí a nenahrazovat jim jejich starý dobrý vosk uměle vytvořeným plastem. Včelařství Thomayer se tedy cestou plastových mezistěn nevydalo a pro své zákazníky, kteří zvolili stejnou cestu, nabízí své služby v oblasti výroby mezistěn.


Včelí vosk

Včelí vosk je přirozený produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých včel. Včelí vosk má unikátní fyzikální i chemické vlastnosti, tvoří  ho estery kyselin, volné kyseliny a uhlovodíky. Složení vosku je poměrně složité, obsahuje až 284 složek a ne všechny byly dosud identifikovány. Nejsilněji jsou obsaženy monoestery, diestery a uhlovodíky. Vosk lze v rukách lehce hníst, na omak není mastný a nelepí ani při stisku mezi zuby a vytváří charakteristický lasturovitý povrch. K tání vosku dochází přibližně kolem 65° C. K jeho tvárnosti stačí 25-30 °C. Teplota v úlech v létě i vyšší. Při nízkých teplotách vosk křehne a objevuje se na něm šedavý povlak, tzv. voskový květ, který o zahřátí na vyšší teplotu zase mizí. Teplota vosku je zásadní pro výrobu mezistěn.

Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a odpuzuje vodu. Při pokojové teplotě je ohebný, při nízké teplotě praská. takto lze vosk odlišit od parafínu.


Vliv barvy vosku při výrobě mezistěn

Nový, tzv. panenský plást, je plást, kam včelí matka dosud nekladla. Je téměř bílý či běložlutý. Časem vosk tmavne, na slunci naopak vybělí. Na barvu vosku má vliv pyl. Pyl má zastoupení snad ve všech barvách, přes černou, fialovou, zelenou atd. až k žluté a bílé. Barvu vosku ovlivňují i košilky, které v plástvích zůstávají. Čím je plást tmavší, tím více včel se v něm vylíhlo a jednotlivé buňky jsou menší. Také získatelné množství vosku je nižší. V přírodě včely černé plásty vykusují. Včely si takto samy "svůj úl" vyčistí. Včelaři by toto měli dělat také. Alespoň jednou za tři roky by měli vyměnit alespoň třetinu pláství. Barva vyvařeného vosku, který včelař vyvaří a přinese do výkupu takto zásadně ovlivní konečnou výrobu mezistěn. Nelze očekávat, že se šedého, tmavého až černého vosku vyrobíme krásnou příjemně žluťoučkou mezistěnu.


 

Číst článek
1 položek celkem